© Copyright Academiadepolitie.com Toate Drepturile Rezervate. Obtine Acum Acces Nelimitat!
La sfarsitul sec al VIII-lea au aparut primele autonomii locale, avand ca forma de organizare specifica obstea sateasca, care se baza pe proprietatea comuna aspura pamantului. La inceputul existentei sale, obstea era condusa de un Sfat sau o adunare a satului. Cu timpul, decizia a fost incredintata unor conducatori numiti in documente: jupan, cneaz, voievod. Nicolae Iorga numea aceste autonomii locale bazate pe obstea sateasca „romanii populare”. Autonomiile locale ...
