Academiadepolitie.com
  • Toggle menubar
  • Toggle fullscreen
  • Toggle Search
    • Linkuri Utile
        • Regulament
        • Nr. Locuri
        • Site Oficial "Al.I.C"
        • M.A.I.
        • Politia Romana
        • Event Facebook
        • Pagina Facebook
        • Grup Facebook
        • Grup Facebook 2
        • Barem Medical
        • Barem Sportiv
        • Social Media 1
       
        • Social Media 2
        • FAQ Academie
        • FAQ Admitere
        • FAQ Rezultate
        • FAQ Pregatire
        • FAQ Grile
        • FAQ Probe
        • FAQ Subiecte
        • FAQ Medical
        • FAQ Limita Varsta
      Intrebari Frecvente
      Ce este Academiadepolitie.com?
      Academiadepolitie.com este Aplicatia Nationala pentru Pregatirea Examenului de Admitere la Academia de Politie si in Scolile de Politie din Romania.
      Ce servicii iti oferim?
      Scopul nostru este ca TU sa REUSTESTI! Iti oferim servicii educationale special dedicate pentru pregatirea optima a Examenului tau de Admitere! TOT ce iti trebuie sa ca fii ADMIS, intr-un singur loc, in Contul Tau pe Academiadepolitie.com.
      Cum vei fi ADMIS?
      Vei accesa Programul National de Pregatire Intensiva Personalizata si toate materialele necesare. Te vei pregati zilnic, alaturi de cei mai buni. Vei avea o imagine in detaliu asupra concurentei. Vei invata mai mult, mai bine, mai rapid!
      Cum obtii accesul?
      Daca sunteti Candidat, click aici
      Daca sunteti Profesor, click aici
    • SHARE:
    • Facebook
    • Whatsapp
    • Pinterest
    • Tumblr
    • Twitter
    • URMARESTE-NE:
    • Facebook
    • Instagram
    • Pinterest
    • Twitter
    • Tumblr
    • Flickr
  • ...
    • Cont Elev
    • Cont Profesor
    • NOTIFICARI
      New
    • Nu ai notificari



  • 2
    • MESAJE
      Necitite
    • ...
      Christian Eliade
      Buna! Te pregatesti pt. Examenul de Admitere la Academia de Politie sau la Scolile de Politie? Bun venit in Programul National de Pregatire Intensiva!
      ...
      Anca Albu
      Sunteti profesor si pregatiti elevii pt. Examenul de Admitere la Academia de Politie sau la Scolile de Politie? Bun venit in Comunitatea Nationala!
    • Continua Acum



  • Pregatire Examen Admitere
  • Pregatire Institutii
  • Contul Meu
    • Login Elev
    • Login Profesor
  • Materia pt. Examen
    • Academia de Politie
    • Campina (Sc. Ag. Pol)
    • Cluj-Napoca (Sc. Ag. Pol)
    • Dragasani (Subof. Jand)
    • Falticeni (Subof. Jand)
    • Oradea (Sc. Ag. Frontiera)
    • Tg. Ocna (Sc. Ag. Penit)
  • Tematica Admitere
    • Tematica Academia de Politie
    • Tematica Campina (Sc. Ag. Pol)
    • Tematica Cluj-Napoca (Sc. Ag. Pol)
    • Tematica Dragasani (Subof. Jand)
    • Tematica Falticeni (Subof. Jand)
    • Tematica Oradea (Sc. Ag. Frontiera)
    • Tematica Tg. Ocna (Sc. Ag. Penit)
  • Simulare Ex. Admitere
  • Program Personalizat
    • Asistent Virtual Pregatire
    • Calendar Personal
    • Statistici Personale
  • Evenimente Locale
  • Profesori Pregatire
  • Articole Utile
  • Vreau Acces!
    • Inscriere Elevi
    • Inscriere Profesori
  • General
  • Acasa
  • Despre Noi
  • Intrebari Frecvente
  • Instructiuni
  • Termeni si Conditii
  • Acasa
  • Intrebari
  • Instructiuni
Linkuri rapide
Schimba materia Incepe o simulare Asistent Pregatire Programul tau personalizat Intra in Contul Tau
Share



...

Cum sa-ti cresti cu 400% sansele de a fi ADMIS la Academia de Politie

Cum sa-ti cresti cu 400% sansele de a fi ADMIS la Academia de Politie

... Academiadepolitie.com  |  © 2023

    

Conditii Print

  • Continutul Academiadepolitie.com este doar licentiat temporar catre dvs. si nu vandut. Licenta de utilizare pe care v-o oferim este neexclusiva, personala, netransferabila si opereaza pe teritoriul Romaniei pana la data expirarii contului dvs.

  • Puteti printa acest articol doar pt. studiul dvs. personal, lipsit de orice fel de intentie comerciala. Totodata, aceasta licenta nu va permite: modificarea, multiplicarea, stocarea sau distribuirea catre terti, a acestui continut.
Accept si Printez


Actualizat la: 10 Mai 2019

Diferenta dintre cine esti si cine poti fi consta in ceea ce faci zilnic.

Atunci când iti formezi cate un obicei constructiv in pregatirea pentru Examenul de Admitere la Academia de Politie, deschizi un pic mai larg "usa" prin care succesul la Examen va intra in viata ta.

Formarea obiceiurilor constructive necesită voință și autocontrol din partea ta. Utilizate corect, acestea pot avea un efect urias asupra rezultatului tau la Examenul de Admitere la Academia de Politie.


Psihologii Angela Duckworth și Martin Seligman de la Universitatea din Pennsylvania, au efectuat un studiu in care au masurat scorurile IQ si nivelurile de autocontrol ale studentilor lor, la începutul primului an universitar. Patru ani mai târziu, au analizat mediile studenților (GPA) și au constatat că autocontrolul a fost de două ori mai important decat IQ-ul în obținerea unei medii academice (GPA) ridicate.


Autocontrolul necesar pentru a dezvolta obiceiuri constructive (și a le opri pe cele dăunătoare), servește de asemenea ca fundament pentru pregatirea optima a Examenului de Admitere la Academia de Politie. Autocontrolul tau poate fi privit ca un muschi - pentru a il dezvolta trebuie să exersezi.

 

Iata un exercitiu practic: Renunta la navigarea compulsiva pe internet, in timpul pregatirii tale pentru Examenul de Admitere la Academia de Politie.


Daca te concentrezi continuu, pentru mai mult de 15 minute asupra unei lectii din tematica Examenului de Admitere, vei intra într-o stare euforică de creștere a capacitatii tale de invatare, stare numita "FLOW". Cercetările arată că elevii aflati în starea de flow au o capacitate de retinere a informatiilor de pana la cinci ori mai mare decât cei care lectureaza in afara acestei stari. Când vrei sa verifici compulsiv Facebook-ul, Instagram-ul, mailul etc. si te deconcentrezi de la lectia pe care o citesti acum pentru pregatirea Examenului de Admitere, acest lucru te scoate din starea de flow. Astfel, pentru a obține din nou aceasta stare de concentrare maximă (flow) trebuie să treacă un alt interval de 15 minute de concentrare continuă asupra lectiei respective.

 


Daca ai obiceiul de a reactiona automat la sunetul notificarilor device-ului tau si intrerupi de multe ori pe zi pregatirea ta doar pentru a verifica notificarile tale de pe Facebook, iti va fi mult mai greu sa reintri in starea de flow necesara unui studiu profund si nu vei putea sa procesezi la capacitate maxima informatia pentru pregatirea Examenului de Admitere la Academia de Politie. Cu cât te deconectezi de mai multe ori de la pregatirea ta, cu atât îți va veni mai greu sa reintri in flow.

 

Recomandare: Cand inveti pentru Examenul de Admitere la Academia de Politie, fa un exercitiu de vointa si mentine in mod continuu atentia ta doar pe lectia pe care o citesti in prezent, chiar daca impulsul tau este sa mai verifici din cand in cand Facebook, Instagram, Mail etc. Incearca invers: Concentreaza-te pe lectia respectiva pana cand o termini de citit, dupa care "recompenseaza-te" cu 5 minute (pe cronometru) de verificat notificari, navigat facebook etc., apoi mergi la lectia urmatoare, citeste-o fara intrerupere, si tot asa. Oricat de tentant ar fi, nu verifica notificarile atunci cand esti in cursul citirii/invatarii unei lectii.

 


Share




Aceasta lectie face parte din capitolul Sfaturi Pregatire Admitere Academia de Politie si Scoala de Politie.


CITESTE SI

...

Documentele Necesare la Dosarul de Admitere in Scoala de Politie (CAMPINA, CLUJ, DRAGASANI, FALTICENI, ORADEA)

...tliceale ale MAI se depun până la data de 4 noiembrie 2022 - pentru concursurile de admitere organizate în sesiunea OCTOMBRIE-DECEMBRIE 2022.   Dosarele de recrutare ale candidaților constituite în vederea participării la concursul de admitere ...
...

Esti gata sa te pregatesti pentru Examenul de Admitere la Academia de Politie?

...tie. Nivelul lor insa nu era unul excelent. Unii dintre ei erau intimidati de cantitatea de informatii ce trebuia invatata pana la Examenul de Admitere si se indoiau de capacitatea lor de ...
...

Video: Detalii Admitere Academia de Politie 2014

...
...

Video: Juramant 2015 - Academia de Politie

...


Tags    Cum sa-ti cresti 400% sansele ADMIS Academia Politie

Rating : 5/5/5    Votes: 1400    2018-02-10EET00:00:00   
© 2023 Academiadepolitie.com
Termeni si Conditii | ANPC