© Copyright Academiadepolitie.com Toate Drepturile Rezervate. Obtine Acum Acces Nelimitat!
La sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial lumea a devenit bipolara, fiind dominata de SUA, cel mai puternic stat din lume, si URSS care si-a consolidat prestigiul datorita infrangerii Germaniei si a instaurarii dominatiei in sud-estul Europei. Razboiul Rece (1947-1991) a fost o confruntare deschisa care s-a dezvoltat dupa Al Doilea Razboi Mondial intre doua grupuri de state care aveau ideologii si sisteme politice diametral opuse. Intr-un ...
